top of page

Çay Demleme Makinesi

Projenin Amacı: Pinoo Kontrol Kartını kullanarak servo motor modülü ve mesafe sensörü ile çay demleme makinesi oluşturmak.


Süre: 2 ders
Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri
Pinoo Set: Temel set, icat set, maker set ve tam set.
Kazanımları:

  • Pinoo kontrol kartını kodlamayı öğrenir

  • Mesafe sensörünü kodlamayı öğrenir.

  • Servo Motor modülünü kodlamayı öğrenir.

  • Algoritma kurma becerisi gelişir.

  • Kodlama becerisi gelişir.

 
Kullanılması Gereken Malzemeler: Mblock 3 programı, Pinoo kontrol kartı, mesafe sensörü, servo motor modülü, bağlantı kablosu.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tasarım için Gereken Malzemeler: 2 adet dil çubuğu, renkli mukavva, cetvel, kalem, falçata, silikon tabancası, bardak, poşet çay, makas.

 

 

 

 

 

 

 


   
                
Proje Yapılışı:


Mukavvaya 24cm uzunluğunda ve 16cm genişliğinde dikdörtgen çiziyoruz. Daha sonra çizdiğimiz dikdörtgenin içine 22cm uzunluğunda 14cm genişliğinde bir dikdörtgen daha çiziyoruz ve ardından içi boş olacak şekilde falçata yardımı ile kesiyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Başka renkte bir mukavvaya 22cm uzunluğunda ve 14cm genişliğinde dikdörtgen çiziyoruz. Daha sonra çizdiğimiz dikdörtgenin içine 20cm uzunluğunda 12cm genişliğinde bir dikdörtgen daha çiziyoruz ve ardından içi boş olacak şekilde falçata yardımı ile kesiyoruz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçük dikdörtgeni büyük dikdörtgenin içine silikon tabancası yardımı ile yapıştırıyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç içe oluşturduğumuz şeklin sağ ve sol ucuna 24cm uzunluğunda, 16cm genişliğinde mukavvaları silikon tabancası yardımı ile yapıştırıyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tasarımımızın altına ve üstüne 16cm boyutunda kare mukavvayı silikon tabancası yardımı ile monte ediyoruz. 

 

Mukavvadan 24cm uzunluğunda ve 16cm genişliğinde dikdörtgen oluşturuyoruz. Mesafe sensörünün yerini bardak koyduğumuzda bardağı görecek şekilde belirliyoruz. Ardından mesafe sensörünü nereye koyacaksan oraya kalem yardımıyla mesafe sensörünün gözlerini çiziyoruz.
NOT: Servo motor poşet çayı indirip kaldıracaktır. Poşet çayın mesafe sensörünün önüne gelmemesi için mesafe sensörünü çok yukarı çizmeyelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Falçata yardımıyla çizdiğimiz yuvarlakları kesiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ardından mukavvayı tasarımımızın arkasına silikon tabancası yardımı ile monte ediyoruz. Böylece bir kutu oluşturmuş oluyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Mesafe sensörünü yuvarlakların içinden geçiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Servo motor poşet çayı indirip kaldıracaktır. Mesafe sensörünün önüne denk gelmeyecek şekilde servo motorun yerini ayarlıyoruz.(fotoğraf:14) Ayarladıktan sonra servo motorun kablolarının geçmesi için falçata yardımıyla delik açıyoruz.
NOT: Servo motorun ucuna dondurma çubuğu yerleştirilecektir. Bu nedenle servo motorun yeri belirlenirken kutuya çarpmayacak ve suyun içine girecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bunun için mutlaka önce kodlayarak servo motorun 0 ve 90 derecelerindeki konumlarına bakınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Servo motorun tek ucu olan beyaz pervanesini takıyoruz. Ardından silikon tabancası yardımı ile dondurma çubuğunu pervanenin üstüne yapıştırıyoruz.
NOT: Dondurma çubuğunun uzunluğunu kutuya çarpmayacak şekilde ayarlayalım.

Silikon tabancası yardımıyla poşet çayını ipinden dondurma çubuğunun ucuna yapıştırıyoruz.

 

Servo motorunun Kahverengi kablosu-GND, Kırmızı kablosu-5V, Turuncu kablosu-D0’a denk gelecek şekilde servo motor modülü ile bağlantısını yapıyoruz.
 

Silikon tabancası yardımı ile servo motoru kutuya monte ediyoruz.
 

Bir tane dondurma çubuğuna PİNOO yazıyoruz. Diğer dondurma çubuğuna Çay Demleme Makinesi yazıyoruz ve silikon tabancası yardımı ile kutunun üstüne monte ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bağlantılarımızı yapıyoruz. Mesafe sensörünü 5 numaralı mor/yeşil girişe bağlantı kablosu ile bağlıyoruz. Servo motoru ise bağlantı kablosu yardımıyla 3 numaralı mor girişe bağlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bağlantılarımızı tamamladık şimdi kodlama kısmına geçiyoruz. Bunun için mblock-3 uygulamasını kullanacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Pinoo Kontrol Kartımızı bağlantı kablosu yardımıyla bilgisayara bağlıyoruz ve Mblock3 uygulamasına giriş yapıyoruz. Daha sonra Pinoo Kontrol Kartımızı bilgisayar ile tanıştırıyoruz. Bunun için öncelikle Bağlan sekmesinden seri port seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra COM4’ü seçiyoruz.(Bilgisayara ve porta göre rakam farklılık gösterebilir.)

Seri port bağlantısını yaptıktan sonra Kartlar sekmesinden kullanacağımız kartı seçiyoruz. Biz Arduino’nun Nano modeli ile çalışıyoruz.

 

Pinoo uzantısını bilgisayarımıza ekleyebilmek için Uzantılar sekmesinden uzantıları yönet seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede arama motoruna “Pinoo” yazıyoruz ve çıkan sonuca indir dememiz yeterli. Bilgisayarımıza yüklendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tekrar Uzantılar sekmesine gelip Pinoo seçeneğine tıklıyoruz. Pinoo uzantısı ile kodlarımızı yazacağız.

 

Bağlan sekmesine tıklıyoruz.

Açılan pencereden “Aygıt Yazılımı Güncellemesi” tıklıyoruz.

Kodlama kısmında; uygulamanın başlaması için Olaylar menüsünden Yeşil Bayrağa tıklanınca kodunu alıyoruz.


 
 

 

 

 

 

 

 


Mesafe sensörünün okuduğu değeri öğrenebilmek için kukladan yardım alacağız. Bunun için görünüm sekmesinden “merhaba de” komutunu alıyoruz. Merhaba ifadesinin yerine robotlar sekmesinden mesafe sensörü ile ilgili kod bloğunu alıyoruz. Pin girişini bağlantı yaptığımız Pinoo5 olarak değiştiriyoruz.
Okuma işlemini bir kez değil sürekli olarak yapmasını istediğimiz için kontrol sekmesinden sürekli tekrarla bloğunun içerine tüm kodlarımızı alıyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Yeşil bayrağa tıklayalım ve sensöre bardağı yaklaştırıp uzaklaştırarak değerlerin değişimini gözlemleyelim. Sensöre bardağı yaklaştırdığımızda sensörün okuduğu değeri not alalım. Biz burada 10 civarı bir değer okuduğunu referans alacağız.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Olaylar menüsünden Boşluk tuşu basılınca kodundan iki tane alıyoruz. Daha sonra boşluk yazısının yanındaki küçük üçgene tıklıyoruz ve bir tanesini aşağı ok diğerini yukarı ok olarak değiştiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Robotlar sekmesinden servo motor ile ilgili kod bloğunu alıyoruz. Pin girişini bağlantı yaptığımız Pinoo3 olarak değiştiriyoruz. 0 derece de servo motor yukarı kalkacak bu nedenle yukarı ok tuşuna basılınca komutunun altında açıyı 0 derece yapıyoruz. Aşağı ok tuşuna basılınca komutunun altında açıyı 90 derece yapıyoruz. Tuşlara basarak servo motorun doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Eğer mesafe sensörünün okuduğu değer 10'dan küçük ise yani bardak mesafe sensörüne yaklaştı ise poşet çay bardağın içine girsin(servo motor 90 derece olsun) eğer mesafe sensörünün önünde bardak yoksa yani sensörün okuduğu değer 10'dan büyük ise de poşet çay yukarıda(servo motor 0 derece olsun) dursun. Şimdi bu yazdığımızı kod haline getirelim.
 
Burada kontrol sekmesindeki eğer ise değilse bloğundan ve işlemler sekmesinden küçük karşılaştırma operatörlerinden faydalanacağız. Daha sonra yeşil bayrağa tıklıyoruz ve bardağı mesafe sensörüne yaklaştırarak projenin çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Şimdi projemizin daha hassas çalışması için kodlamamızı geliştirelim. Çay demleme makinesine bardak yaklaştırdığımızda servo motorun yavaş yavaş aşağıya doğru inmesini sağlayalım. Bunun için değişken tanımlamamız gerekmektedir.
 
Veri&Blok sekmesine tıklıyoruz ve bir değişken oluştur diyoruz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Değişken isim tanımlıyoruz. Tanımlarken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterelim. Ardından tamam butonuna tıklıyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Yeşil bayrak butonuna tıkladığımızda poşet çay hep yukarıda dursun bardağı yaklaştırdığımızda aşağıya insin istiyoruz. Bunun için veri&blok sekmesine geliyoruz ve aci 0 olsun kodunu alıp yeşil bayrak tıklanınca komutunun altına yerleştiriyoruz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Şimdi mesafe sensörünün önüne bardak yaklaştırdığımızda servo motorun yavaş yavaş bardağın içine girmesini sağlayacağız. Bunun için kontrol sekmesinden olana kadar tekrarla kodunu alıyoruz ve eğer 10’dan küçükse komutunun altına yerleştiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Servo motor bardağın içine girene kadar yani derecesi 90 olana kadar yavaş yavaş inecek bunun için işlemlerden eşittir işlemini alıyoruz ve veri&blok’tan aci’yi alıp aci 90’a eşitliyoruz.
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Şimdi açı 90 olana kadar aciyi bir bir arttıracağız. Bunun için veri&blok’tan aci’yi 1 arttır’ı alıp olana kadar tekrarlanın içine atıyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Daha sonra aci’nin servo motorun açısı olduğunu belirtmek için servo motor kodunun açı kısmına aci’yi yerleştiriyoruz. Servo motor kodunu aci’yi 1 arttır kodunun altına koyuyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Şimdi poşet çay bardağın içindeyken sallansın istiyoruz. Bunun için kontrol sekmesinden 10 defa tekrarla komutunu alıyoruz ve olana kadar tekrarla komutunun altına yerleştiriyoruz.
Robotlardan servo motor kodunu alıyoruz ve açısını 45 yapıyoruz. Hızlı hızlı sallansın diye kontrol sekmesinden 1 saniye bekle’yi alıyoruz ve biri değiştirip 0.1 yapıyoruz. Ardından en başta kodlarken koyduğumuz 90 derecelik servo motor kodunu alıp 0.1 saniye bekle kodunun içine atıyoruz. Ve tekrar 0.1 saniye bekle diyoruz. Daha sonra bu kodları 10 defa tekrarla komutunun içine atıyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Çay demlendikten sonra yani 10 defa sallandıktan sonra poşet çayın yukarı kalkmasını istiyoruz. Bunun için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle komutunu alıyoruz ve 5 olarak değiştiriyoruz. Ardından servo motor kodunu alıp açısını 0 derece yapıyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Şimdi mesafe sensörü bardağı görünce biraz beklesin sonra açıyı arttırsın istiyoruz. Bunun için olana kadar tekrarla kodunun üstüne 2 saniye bekle kodunu yerleştiriyoruz.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kodlarımızı tamamladıktan sonra yeşil bayrağa tıklayarak projemizin çalışmasını kontrol ediyoruz.
Projemizin çalışmasında herhangi bir sorun yoksa projemizi bilgisayardan bağımsız olarak bir güç kaynağı ile de çalıştırmak için yazmış olduğumuz kodları kartımızın içine yüklememiz gerekiyor.
Bunun için başlangıçta kullandığımız yeşil bayrağa tıkla kodunu ve kuklaya sensör değerini söylettiğimiz kodu çöpe atarak Robotlar menüsünden Pinoo Programı kodunu alıyoruz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Koda sağ tıklayarak Arduino’ya yükle seçeneğine tıklıyoruz. (Kart olarak arduino ile çalışıyoruz.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılan pencerede tekrar Arduinoya yükle butonuna tıklıyoruz.


Kodlarımız karta yüklenirken bekliyoruz. Yükleme bitti dedikten sonra kapat butonuna tıklıyoruz.
Herhangi bir problem yoksa güç kablomuzu bilgisayardan çıkartıyoruz. Pinoo Kontrol kartımıza 9v pil ve pil şapkası yardımıyla güç veriyoruz. Pil girişinin hemen yanında bulunan açma kapama tuşunu da on konumuna getiriyoruz.
 
Projenin Çalışma Hali:


Mesafe sensörünün önünde bardak olmadığı için poşet çay yukarı konumundadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Mesafe sensörünün önünde bardak olduğu için poşet çay aşağı konumundadır.
 
 

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
9.JPG
10.JPG
10.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.png
22.png
23.png
24.png
25.png
26.png
27.png
28.JPG
29.png
30.JPG
31.JPG
32.JPG
33.JPG
34.JPG
35.JPG
36.JPG
37.JPG
38.JPG
39.JPG
40.JPG
41.JPG
42.JPG
44.JPG
45.JPG
46.JPG
47.png
48.PNG
49.PNG
bottom of page