top of page

İtfaiyeci PinooBot

Projenin Amacı: Pinoo Kontrol Kartını kullanarak pinoobot, led ve servo motor ile itfaiyeci robot oluşturmak.

Süre: 2 ders

Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri

Pinoo Seti: Tam set.

Kazanımları:

 • Pinoo kontrol kartını kodlamayı öğrenir.

 • Led modülü kodlamayı öğrenir.

 • Servo motor modülünü kodlamayı öğrenir.

 • Pinoobot robot ile tanışır.

 • Algoritma kurma becerisi gelişir.

 • Kodlama becerisi gelişir.

 

Kullanılması Gereken Malzemeler: Mblock 3 programı, pinoobot ,servo motor modülü, led modülü, bağlantı kablosu

 

 

 

Tasarım için Gereken Malzemeler: Mukavva,çift taraflı bant,silikon tabancası,makas

 

                

Proje Yapılışı:

Mukavvadan 16.5 cm X 10.5 ölçülerinde iki dörtgen parça,10.5 X 10.5 ölçülerinde iki kare parça kesiyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

Parçaları tabanı ve zemini boş olan bir kutu oluşturacak şekilde yapıştırıyoruz.

Kutunun kare parçalarından birinin üst bölümüne iki ayrı kare parça kesiyoruz.

 

Kare parçaların tam altına silikon tabancası ile led modüllerini sabitliyoruz.(Girişleri pencerelere bakacak şekilde)

 

Kutunun diğer kare bölümüne ise alt kısımdan kare bir parça kesiyoruz.

 

Mukavvadan 16.5 cm X 10.5 ölçülerinde bir dikdörtgen daha kesiyoruz. Bu tavan bölümümüz olacaktır.

Mukavvadan istenilen uzunlukta bir eni dar bir dikdörtgen parça kesiyoruz. Üzerine küçük kareler çizip o bölümü kesiyoruz. Yaptığımız tasarım itfaiye aracımızın merdiveni olacaktır.

Servo motorun pervanesine merdiveni sabitliyoruz. Servo motoru ise dikdörtgen parçamızın(tavanın) üzerine sabitliyoruz.

Oluşturduğumuz kutuyu led modülleri PinooBot un arka bölümüne gelecek şekilde çift taraflı  bant ile sabitliyoruz.

 

Bağlantılarımızı yapalım. Led modüllerinden birini 1 numaralı mor girişe,diğer led modülünü ise 2 numaralı mor girişe  bağlantı kablosu  ile bağlıyoruz. Servo motor modülünü ise 4 numaralı mor girişe bağlıyoruz. Bilgisayara bağlantı için kullanacağımız bağlantı kablosunu pinooBot un ön bölümüne denk gelen daha önce açmış olduğumuz pencereden geçirerek takıyoruz.

Tava bölümünü çift taraflı bant ile kutunun üzerine sabitliyoruz.

 

Kutunun yüzeyini rolüne uygun olarak dilediğimiz gibi süslüyoruz.

 

Bağlantılarımızı ve tasarımı tamamladık şimdi kodlama kısmına geçelim. Bunun için mblock-3 uygulamasını kullanacağız. Pinoo Kontrol Kartımızı bağlantı kablosu yardımıyla bilgisayara bağlayalım ve Mblock3 uygulamasına giriş yapalım. Daha sonra Pinoo Kontrol Kartımızı bilgisayar ile tanıştıralım. Bunun için öncelikle Bağlan sekmesinden seri port seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra COM3’ü seçiyoruz.(Bilgisayara ve porta göre rakam farklılık gösterebilir.)

Seri port bağlantısını yaptıktan sonra kartlar sekmesinden kullanacağımız kartı seçelim. Biz Arduino’nun Nano modeli ile çalışıyoruz.

Pinoo uzantısını bilgisayarımıza ekleyebilmek için uzantılar sekmesinden uzantıları yönet seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede arama motoruna “Pinoo” yazıyoruz ve çıkan sonuca indir dememiz yeterli. Bilgisayarımıza yüklendi.

Tekrar uzantılar sekmesine gelip Pinoo seçeneğine tıklıyoruz. Pinoo uzantısı ile kodlarımızı yazacağız.

Kodlama kısmında; uygulamanın başlaması için Olaylar menüsünden Yeşil Bayrağa tıklanınca kodunu alıyoruz.

 

Yazacağımız tüm kod bloklarının sürekli olarak çalışması gerektiğinden kontrol sekmesinden sürekli tekrarla kod bloğunu alıyoruz. Robotun başlangıçta hareket etmesini durdurmak için robotlar sekmesinden PinooBot Yön: İleri Hız: 0 kod bloğunu alıyoruz. PinooBot hareket etmediği esnada kırmızı ledlerin sırası ile sanıp sönmesi gerekmektedir. Ledlerin yanıp sönme algoritmasını oluşturalım.

 • Pinoo1 kapısındaki kırmızı led yansın(yüksek)

 • Pinoo2 kapısındaki kırmızı led sönsün(düşük)

 • 1 sn bekle

 • Pinoo1 kapısındaki kırmızı led sönsün(düşük)

 • Pinoo2 kapısındaki kırmızı led yansın(yüksek)

 • 1 sn bekle

 • Pinoo2 kapısındaki kırmızı led sönsün(yüksek)

 

Pinoo1 pinine bağlı olan kırmızı ledi yakabilmek için robotlar sekmesinden Pinoo LED Durumunu Değiştir: Pin Pinoo1, LED YÜKSEK kod bloğunu alıyoruz.

Pinoo2 pinine bağlı olan kırmızı ledi söndürmek için ise tekrar Pinoo LED Durumunu Değiştir: Pin Pinoo1, LED YÜKSEK komutunu alıp Pin bölümünü Pinoo2 ,LED YÜKSEK ibaresini ise DÜŞÜK olarak güncelliyoruz.

 

Bir önceki aşamada ki ledlerin yanıp-sönme işleminin 1 saniye boyunca devam etmesini sağlayabilmek için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle kod bloğunu alıyoruz. Led durumlarını tam tersine çevirerek aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Pinoo1 pinine bağlı olan kırmızı ledi söndürmek için robotlar sekmesinden Pinoo LED Durumunu Değiştir: Pin Pinoo1, LED YÜKSEK komutunu alıp LED YÜKSEK ibaresini ise DÜŞÜK olarak güncelliyoruz. Pinoo2  pinine bağlı olan kırmızı ledi yakabilmek için ise robotlar sekmesinden  Pinoo LED Durumunu Değiştir: Pin Pinoo1, LED YÜKSEK kod bloğunu alıyoruz. Pin bölümünü Pinoo2  güncelliyoruz.

Bir önceki aşamada ki ledlerin yanıp-sönme işleminin 1 saniye boyunca devam etmesini sağlayabilmek için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle kod bloğunu alıyoruz. Pinoo2 pinine bağlı olan kırmızı ledi söndürmek için ise tekrar Pinoo LED Durumunu Değiştir: Pin Pinoo1, LED YÜKSEK komutunu alıp Pin bölümünü Pinoo2 ,LED YÜKSEK ibaresini ise DÜŞÜK olarak güncelliyoruz. Led modüllerinin yanıp sönme işlemi tamamlandıktan sonra PinooBot'un ileri yöne doğru hareket edebilmesi için robotlar sekmesinden PinooBot Yön:İleri Hız:0 kod bloğunu alıyoruz ve Hız bölümünü 255 olarak güncelliyoruz.

 

 

İtfaiyeci PinooBot hareket ettiği esnada servo motora bağlı olan merdiveni yukarı aşağı yönde hareket etsin istiyoruz.

Robotlar sekmesinden Servo Motor Çalıstır: Pin (Pinoo1), Acı(0) komutunu alıyoruz. Pin bölümünü Pinoo4 , Acı kısmını ise 90 olarak değiştiriyoruz. 1 saniye boyunca merdivenin yukarı yönde(90 derecelik açıda) kalması için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle komutunu alıyoruz.

Merdiveni aşağı yöne getirebilmek için Robotlar sekmesinden Servo Motor Calıstır: Pin (Pinoo1), Acı(0) komutunu alıyoruz. Pin bölümünü Pinoo4 , Acı kısmını ise 0 olarak değiştiriyoruz. 2 saniye boyunca merdivenin aşağı yönde(0 derecelik açıda) kalması için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle komutunu alıyoruz. Bir rakamını 2 olarak güncelliyoruz. PinooBot un sağ yöne hareket edebilmesi için robotlar sekmesinden PinooBot Yön:İleri Hız:0 kod bloğunu alıyoruz . Yön bölümü Sağ, Hız bölümünü ise 255 olarak güncelliyoruz. 1 saniye boyunca PinooBot un sağ yönde hareket edebilmesi için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle komutunu alıyoruz.

PinooBot un geri yöne hareket edebilmesi için robotlar sekmesinden PinooBot Yön:İleri Hız:0 kod bloğunu alıyoruz . Yön bölümü Geri, Hız bölümünü ise 255 olarak güncelliyoruz. 2 saniye boyunca PinooBot un geri yönde hareket edebilmesi için kontrol sekmesinden 1 saniye bekle komutunu alıyoruz. Bir rakamını 2 olarak güncelliyoruz.

 

Kodlarımızı tamamladıktan sonra zemine yerleştiriyoruz ve yeşil bayrağa tıklayarak PinooBot un çalışmasını(hareketlerini) kontrol ediyoruz. Projemizin çalışmasında herhangi bir sorun yoksa projemizi bilgisayardan bağımsız olarak bir güç kaynağı ile de çalıştırmak için yazmış olduğumuz kodları kartımızın içine yüklememiz gerekiyor. Bunun için başlangıçta kullandığımız yeşil bayrağa tıkla kodunu çöpe atarak Robotlar menüsünden Pinoo Programı kodunu alıyoruz.

Koda sağ tıklayarak Arduino’ya yükle seçeneğine tıklıyoruz.( Kart olarak Arduino ile çalışıyoruz) Kodların karta yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme tamamlandıktan sonra pencereyi kapatıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 


Herhangi bir problem yoksa güç kablomuzu bilgisayardan çıkartıyoruz. Pinoo Kontrol kartımıza 9v pil ve pil şapkası yardımıyla güç veriyoruz. Pil girişinin hemen yanında bulunan açma kapama tuşunu da on konumuna getiriyoruz.

1.jpeg
Ekran_Alintisi_ae200bbb-32f6-4c56-acb9-7acf935a1484_480x480.jpg
5.jpeg
6.jpeg
7.jpeg
9.jpeg
8.jpeg
10.jpeg
22_36f9edbf-9d44-4c15-b4c0-8bbe7f0b5393_480x480.jpg
14.jpeg
15.jpeg
16.JPG
17.jpeg
22222_480x480.jpg
seri_port_480x480.jpg
KART_480x480.jpg
1_a8314da2-edff-4525-979d-b2d3ff93364b_large.png
pinoo_uzanti_480x480.jpg
pinooo_480x480 (2).jpg
26.PNG
29.JPG
31.JPG
34.JPG
36.JPG
40.JPG
42.JPG
43.JPG
Arduinoya_yukle_480x480.jpg
bottom of page