top of page

Blok ve Metin Tabanlı Kodlama

Kodlamayı iki ana başlıkta ayırmak gerekirse, bunlar blok ve metin tabanlı kodlamadır. Blok (görsel) tabanlı kodlama robot programlama için oluşturulmuş sürükle bırak yöntemi ile çalışan ortamlardır. Bu uygulamaların çoğu görsel ara yüz bakımından eğlenceli ve dikkat çekici olduğu için ve aynı zamanda sürükle – bırak tekniği ile kullanım kolaylığı sağladığı için çocuklar kodlamaya başlarken ilk adım niteliğinde önemli bir başlangıçtır. Bilgisayar programlama dilleri bir yabancı dil gibi öğrenilmesi zaman alan ve ilk bakışta karmaşık dillerdir. Bu dillerin daha kolay öğrenilmesini ve yaratıcı şekilde kullanımı desteklemek amacıyla çeşitli blok tabanlı programlama araçları geliştirilmiştir. Blok tabanlı programlama araçları belirli bir program dilinde kullanılan komutu işlevini anlatan bloklara çevirmektedir. Bu şekilde iletişim kolaylaşır. Blok tabanlı kodlama ile hiçbir kod kullanmadan sürükle bırak veya yapboz oynar gibi programlar oluşturmak olanaklı hale gelmiştir. Metin tabanlı programlama ise kelimelerle ve komutlarla yapılan kodlama yapısıdır. Programlama dilinin söz dizim kurallarına uygun olarak metin tabanlı karakterlerin kullanılması ile yapılan kodlamadır.


Blok tabanlı programlar çocuklara kodlamanın mantığını en sade ve basit şekilde kavramasını sağlarken aynı zamanda eğlenceli görsellerle çocukların dikkatini çekmektedir. Blok tabanlı kodlamada ki yapılar metin tabanlı kodlamada olan komutların birebir blok versiyonudur. Blok tabanlı kodlama şekiller, yapılar anlaşılabilirliği üst düzeyde tutularak hazırlanmış ve kodlamaya yeni başlayanlar için geliştirilmiştir. Blok tabanlı kodlama çocukların kodlama öğrenmesi için önemli bir araçtır. Blok tabanlı kodlama sayesinde çocuklar kodlama ve kodlamanın temeli olan algoritmayı kolaylıkla kavrayabilir.


Blok tabanlı kodlama ile metin tabanlı kodlamanın arasındaki en önemli fark anlaşılabilirlik ve zamandır. Metin tabanlı kodlama ile hazırlanan bir kodu daha kısa sürede ve kodlama mantığını daha kolay kavrayarak blok tabanlı kodlama ile yapılabilir. Blok tabanlı programlamanın dezavantajı da ne kadar projeler geliştirilse de sınırlı kalacaktır. Metin tabanlı programlamada geliştirebileceğimiz proje sayısı sınırsızdır.

Blok tabanlı kodlama uygulamalarına örnek: Scratch, Mblock, MakeCode

Metin tabanlı kodlama uygulamalarına örnek: Arduino IDE, C#, C++, Java, Python, Php

Comments


bottom of page