top of page

Okullarda Kodlama Eğitimi Verilebilir mi?

Kodlama kelimesini son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle beraber mesleklerin değişime uğradığının farkındayız. Kodlama öğrenilmesi gereken bir beceri diyoruz. Peki, nereden ve nasıl başlamalıyız? Çocuklar, okulda kodlama öğrenebilir mi? bu konuya geçmeden önce kodlama kavramını inceleyelim. Kodlama bilgisayarların anlayacağı dilden konuşmaktır. Belirli bir düzene bağlı olarak yapılması gereken işlemler bütünüdür. Kodlama sayesinde hayal gücümüze bağlı olarak pek çok çalışma yapabiliriz. Kendi oyunlarımız, oyun konsolları, bluetooth kontrollü araçlar ve çok daha fazlası…

Küçük yaştan itibaren kodlama eğitimi verilmesi oldukça önemlidir. Bu anlamda okullarda kodlama eğitimine başlanması büyük önem taşımaktadır.

Peki, okullarda kodlama eğitimi süreci nasıl olmalı?

Öncelikle okullarda biz kodlama eğitimi veriyoruz diyen biri bu alanda eğitim almış BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) mezunu olmalı ve formasyon belgesine sahip olmalıdır. Aksi halde kodlamaya başlangıç için yanlış seçimler yapılabilir.

Eğer kodlama eğitimine yanlış bir başlangıç yapılırsa öğrenciler kodlama kavramından korkar ve o alana olan ihtiyaç bilinse dahi çok zor olduğu düşünülerek vazgeçilir. Okulda kodlama eğitimlerinde ilk düşünülmesi gereken konu hangi seviyede öğrenciler ile çalışma yapılacağıdır. Öğrencilerin seviyelerine uygun keyifli araçlarla kodlamaya başlamak onlar için oldukça heyecan verici olacaktır. Öğrenme isteklerini artıracak, onlara başka dünyaların kapılarını açma fırsatı sunacaktır. Okulda öğrencilere kodlama eğitimi vermek ancak bu konulara dikkat edildiğinde mümkün olabilir. Bu şartlar sağlandığında kendi oyunlarını üreten, elektronik devrelerini kurabilen çocuklar ve gençler hayatta daha başarılı olacaktır. Kendine güvenen, problem çözme becerilerine sahip, işbirlikçi çalışabilen yani 21.yy becerilerine sahip bireylerle ancak geleceğe güvenle bakabiliriz. Bu becerileri kazanmanın en keyifli yollarından biridir kodlama. Ayrıca okul hayatlarında öğrencilerin karşılaştığı Fen, Türkçe, Matematik gibi derslerde soyut olan kavramlar da kodlama eğitimi ile kolaylıkla verilebilir. Hem soyut kavramlar somutlaştırılmış olur hem de öğrenme daha keyifli hale gelir. Keyifli bir öğrenme de bilginin kalıcılığını artırır. Okulda kodlama eğitiminde en büyük görev biz öğretmenlere düşmektedir. Bilgisayar öğretmeni ve branş öğretmenleri birlikte hareket ederek müfredat zenginleştirme çalışmaları yapmalıdır. Anlatılması zor konular animasyon haline getirilmeli, maketler ile tasarımlar oluşturulmalıdır. Bu şekilde etkinlikler düzenlenmesi idare, öğretmen, öğrenci ve velilerin fark yaratmasını sağlayacaktır.

Kodlama öğrenilmesi gereken bir beceridir ve bize yeni yetenekler kazandırır. Sen de yeni beceriler kazanmak için denemekten korkma ve kodlama öğrenmek için harekete geç.

Bu öğrenme deneyimini yaşamak için bizimle iletişime geçebilirsin.

Hümeyra DERE

Comentarios


bottom of page